Těhotenství je pro každou nastávající maminku velká událost, obzvláště pokud se jedná o to první. Stejně jsem to měla i já a rozhodla jsem se, že si toto období chci zachovat nejen ve vzpomínkách, ale i v podobě tzv. těhotenského týdeníčku, abych si kdykoliv mohla vybavit i ten nejmenší detail z tohoto úžasného období. 🙂

V následujících týdnech tak budou postupně vycházet články o jednotlivých týdnech těhotenství, jak z pohledu vývoje miminka, tak z pohledu těhulky (nastávající maminky). Doufám, že maminky se v článcích najdou a zavzpomínají, jaké to bylo u nich a těhulky se dozví zajímavé informace nejen o sobě, ale i o vývoji svého miminka.

3. týden těhotenství

Ke splynutí vajíčka a spermie dochází v širší části vejcovodu, kde vzniká jediná buňka „zygota“. Ta nese genetické informace od obou rodičů (od každého 23 chromozomů, celkem tedy 46) a během 24 hodin se začne tato buňka dále dělit. Pod zevní vrstvou buněk se hromadí tekutina a vzniká blastocysta (bohužel až 40% blastocyst se neuhnízdí a je odplavena následující menstruací). Z vnitřní vrstvy buněk vzniká tzv. zárodečný terčík, což je základ budoucího embrya. V embryu se následně začínají tvořit první orgány a orgánové soustavy. Věděli jste, že úplně první se tvoří nervová soustava a teprve až po ní se vyvíjí srdce? 🙂

Na konci tohoto týdne měří budoucí embryo už 0,5 mm a je viditelné pouhým okem. Prvním ukazatelem těhotenství je zvýšená hladina hormonu HCG v moči (jedná se o humánní choriový gonadotropin, tedy hormon, který se uvolňuje do krve po zahnízdění oplodněného vajíčka do dělohy), kterou lze otestovat klasickým těhotenským testem. Na potvrzení pozitivního výsledku je potřeba počkat až na konec 4. týdne (tedy do doby předpokládané další menstruace), kdy je hladina hormonu dostatečná vysoká pro zachycení většinou těhotenských testů. Nejvyšších hodnot dosahuje hormon HCG mezi 8. a 12. týdnem těhotenství, následně poklesne a pak svou hladinu drží konstatní po celý zbytek těhotenství.

Pokud těhotenství dopředu neplánujete, pak určitě po zjištění pozitivního výsledku začněte brát kyselinu listovou! Ve zkratce se jedná o vitamín skupiny B, který si lidské tělo neumí samo vyrobit. Proč je ale v těhotenství kyselina listová tak důležitá? Důvodů je hned několik.

U dospělých jedinců je tento vitamín nezbytný pro tvorbu červených krvinek, snížení zažívacích potíží, rizik srdečních onemocnění a poruch hybnosti. V těhotenství jejím pravidelným užíváním můžete předejít vrozeným vývojovým vadám plodu, zpomalení vývoje či předčasnému porodu. Pokud tedy plánujete do budoucna miminko, určitě začněte s kyselinou listovou co nejdříve (ideálně 2 – 3 měsíce před otěhotněním), protože právě v prvních dnech těhotenství se vyvíjí základy všech orgánů, pro které budete mít v těle již dostatek tohoto „zdravého“ vitamínu. Jen pro zajímavost, pravidelné užívání kyseliny listové snižuje riziko vrozených vad o 50 – 70%.

Z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit, protože se jako budoucí maminka cítíte klidnější s vědomím, že pro vývoj miminka děláte mimo zdravého pohybu a pestrého jídelníčku maximum. A jen tak mimochodem, i když maminka neví (většinou) ve 3. týdnu těhotenství, že se jí pod srdcem právě začíná tvořit nový život, je možné, že se jí to její tělo snaží „říct“. U mne to probíhalo třeba tak, že poslední týden se mi zničeho nic objevila rýma a škrábání v krku, i když nebyl důvod, kde bych mohla nastydnout. Ze zkušeností mých kamarádek to dále mohou být známé ranní nevolnosti nebo zvětšená a bolavá prsa.

Těhotenství v týdnech, měsících a trimestrech

To, že je žena v očekávání 9 měsíců a celé těhotenství je rozděleno do 3 trimestrů ví asi každý, je to ale opravdu tak? Ve skutečnosti je žena obvykle těhotná 40 týdnů, může se ale stát, že bude těhulka miminko přenášet a těhotná nakonec bude i o 2 týdny více, což pak celkově vychází o něco více než 9 měsíců.

Těhotenství v trimestrech:

  1. trimestr =  1.  – 13. týden těhotenství
  2. trimestr = 14. – 27. týden těhotenství
  3. trimestr = 28. – 40. týden těhotenství

Aby bylo miminko v pořádku donošené může se narodit v rozmezí 38. – 42. týdne těhotenství, v tomto období doktoři většinou vypočítavájí předpokládaný/é termín/y porodu.

Těhotenství v měsících:

  1. měsíc  =   0+0tt –  4+3tt 
  2. měsíc  =   4+4tt –  8+6tt
  3. měsíc  =   9+0tt – 13+2tt
  4. měsíc  =  13+3tt – 17+5tt
  5. měsíc  =  17+6tt – 22+1tt
  6. měsíc  =  22+2tt – 26+4tt
  7. měsíc  =  26+5tt – 31+0tt
  8. měsíc  =  31+1tt – 35+4tt
  9. měsíc  =  35+5tt – 40+0tt

 

Příští týden se můžete těšit na další díl „Těhotenského týdeníčku“…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *