Těhotenství je pro každou nastávající maminku velká událost, obzvláště pokud se jedná o to první. Stejně jsem to měla i já a rozhodla jsem se, že si toto období chci zachovat nejen ve vzpomínkách, ale i v podobě tzv. těhotenského týdeníčku, abych si kdykoliv mohla vybavit i ten nejmenší detail z tohoto úžasného období. 🙂

V následujících týdnech tak budou postupně vycházet články o jednotlivých týdnech těhotenství, jak z pohledu vývoje miminka, tak z pohledu těhulky (nastávající maminky). Doufám, že maminky se v článcích najdou a zavzpomínají, jaké to bylo u nich a těhulky se dozví zajímavé informace nejen o sobě, ale i o vývoji svého miminka.

6. týden těhotenství

Embryo měří 4 mm a je velké jako zrnko čočky, přičemž váha embrya je v tomto týdnu přibližně 1 gram. Dělka embrya se až do 20. týdne těhotenství měří od temene ke kostrči (rozmezí 2-4 mm). Plod pro představu vypadá jako ohnutý pulec zakřivený do písmene C a má již vlastní krevní oběh, ve kterém začíná proudit krev.

Miminku začíná být srdíčko, které se začíná dělit na síňovou a komorovou část (pro zajímavost srdíčko miminka tepe 100-160x za minutu). Vznikají základy končetin (první jsou paže) a také většiny orgánů, včetně ledvin a jater. Uzavírá se nervová trubice, z jejíž přední části se vyvine mozek a ze zadní mícha. Tvaruje se hlavička, začínají se tvořit nos, ústa a uši (na místě budoucích očí a nosu se objevují tmavé tečky). Po stranách hlavičky se vytvářejí dva malé důlky, ze kterých později vzniknou uši. Na hlavičce lze odlišit horní a dolní čelist. Embryo je stále zakončeno „ocáskem“. Zárodek již obklopuje plodová voda.

První trimestr, který trvá až do 13. týdne, je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství a zároveň také nejrizikovější! Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vlivy (léky, záření, vysoké teploty, alkohol, …).

Děloha se pomalu zvětšuje a je také více prokrvená stejně jako prsa. Nastávající maminka se, stejně jako já v tomto období, může cítit unavená a trpět nevolnostmi, kdy má dost často žaludek jak na vodě. Nejsou neobvyklé ani nízké teploty (pod 38 stupňů Celsia) či bolesti svalů. Já jsem ještě k tomu trpěla po ránu a k večeru alergickou rýmou, která mi znepříjemňovala dny nejen ucpaným nosem, ale i neustálým pšíkáním.

Těhotenství v týdnech, měsících a trimestrech

To, že je žena v očekávání 9 měsíců a celé těhotenství je rozděleno do 3 trimestrů ví asi každý, je to ale opravdu tak? Ve skutečnosti je žena obvykle těhotná 40 týdnů, může se ale stát, že bude těhulka miminko přenášet a těhotná nakonec bude i o 2 týdny více, což pak celkově vychází o něco více než 9 měsíců.

Těhotenství v trimestrech:

  1. trimestr =  1.  – 13. týden těhotenství
  2. trimestr = 14. – 27. týden těhotenství
  3. trimestr = 28. – 40. týden těhotenství

Aby bylo miminko v pořádku donošené může se narodit v rozmezí 38. – 42. týdne těhotenství, v tomto období doktoři většinou vypočítavájí předpokládaný/é termín/y porodu.

Těhotenství v měsících:

  1. měsíc  =   0+0tt –  4+3tt 
  2. měsíc  =   4+4tt –  8+6tt
  3. měsíc  =   9+0tt – 13+2tt
  4. měsíc  =  13+3tt – 17+5tt
  5. měsíc  =  17+6tt – 22+1tt
  6. měsíc  =  22+2tt – 26+4tt
  7. měsíc  =  26+5tt – 31+0tt
  8. měsíc  =  31+1tt – 35+4tt
  9. měsíc  =  35+5tt – 40+0tt

Příští týden se můžete těšit na další díl „Těhotenského týdeníčku“…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *