Těhotenství je pro každou nastávající maminku velká událost, obzvláště pokud se jedná o to první. Stejně jsem to měla i já a rozhodla jsem se, že si toto období chci zachovat nejen ve vzpomínkách, ale i v podobě tzv. těhotenského týdeníčku, abych si kdykoliv mohla vybavit i ten nejmenší detail z tohoto úžasného období. 🙂

V následujících týdnech tak budou postupně vycházet články o jednotlivých týdnech těhotenství, jak z pohledu vývoje miminka, tak z pohledu těhulky (nastávající maminky). Doufám, že maminky se v článcích najdou a zavzpomínají, jaké to bylo u nich a těhulky se dozví zajímavé informace nejen o sobě, ale i o vývoji svého miminka.

4. týden těhotenství

Miminku jsou již 2 týdny a od temene po zadeček měří 0,35 – 1 mm. Od okamžiku uhnízdění začíná vajíčko čerpat výživu z děložní sliznice a z krevního oběhu matky. Uvnitř blastocysty (více info viz předchozí díl) se dějí mohutné změny – nyní má tři buněčné vrstvy.

Z části, která je připevněná k děloze se vyvíjí placenta, pupečník a ochranné blány. Z vnitřní části se vyvíjí samotné miminko. Tento základ nazývaný embryoblast se dále rozdělí na tři zárodečné vrstvy:

  1. ektoderm“ – vznikce z něj nervová soustava, kůže, nehty, vlasy, prsní a potní žlázy, zubní sklovina, výstelka úst a konečníku, rohovka a čočka oka.
  2. entoderm (endoderm)“ – vznikne z něj výstelka trávicího traktu, výstelka dýchacího ústrojí, slinivka břišní, štítná žláza, sliznice močové trubice i močového měchýře a pohlavní ústrojí.
  3. mezoderm“ – vznikne z něj srdce a oběhový systém, lymfatický systém, kostra, svaly a vylučovací systém.

Většina maminek má v tomto období zvětšená a na dotek citlivá prsa, což byl i můj případ a první ukazatel toho, že se se mnou „něco“ děje. Mnoho žen také pociťuje nevolnost s pocity na zvracení a celkovou únavu. Dalším ukazatelem počátečního těhotenství může být i nevolnost po velmi malém množství alkoholu (např. 1 drink nebo malé pivo), která vás v případě neplánovaného těhotenství opravdu překvapí. Pokud jste doposud netrpěli na žádnou alergii, pak sem vám v těhotenství může rozjet.

5. týden těhotenství

Miminku jsou 3 týdny a od temene po zadeček momentálně měří 1,25 mm a váží přibližně 1 gram, přičemž na konci tohoto týdne bude mít 2 mm, což velikostně odpovídá sezamovému semínku. Embryo má podlouhlý tvar a širší hlavovou část s ocáskem. Na hlavičce se vytvořily základy pro oči a uši. Vytváří se srdeční stěny tak, aby na konci týdne mohlo začít srdíčko pracovat. Začala se vyvíjet taky trávicí soustava a ledviny, svalovina a kostra.

Živiny čerpá miminko ze žloutkového váčku, děložních stěn a už také z placenty, která je s embryem spojená přibližně 2 mm vyvinutou pupeční šňůrou. Placenta vedle výživy embrya zajišťuje i výměnu dýchacích plynů a zneškodňuje metabolické odpady embrya.

Tento týden je klíčový, protože se jedná o tzv. první týden po vynechání menstruace, kdy je vysoká hladina hormonu HCG a je možné již velmi spolehlivě určit pozitivní výsledek běžných těhotenských testů. Jen pro zajímavost, věděli jste, že existují těhotenské testy, které vám ukáží s 99% přesností i aktuální délku těhotenství? 🙂 Momentálně je u nás k sehnání pouze jediný a to Clearblue DIGITAL neboli česky těhotenský test s indikátorem početí.

test s indikatorem poceti
          Těhotenský test Clearblue DIGITAL k sehnání za cca 170,-

Pokud objevíte na běžném těhotenském testu dvě čárky (v maminkovském slangu též dálnice) je potřeba se včas objednat na prohlídku na gynekologii, obvykle to bývá kolem 8. týdne těhotenství, kdy lze na ultrazvuku vidět i bijící srdíčko. Pouze v případě obtíží (velké bolesti, krvácení) či problémů z předchozích těhotenstvích vás vezmou dříve. Milé maminky (a tatínci), pokud stejně jako já zjistíte své těhotenství hned na počátku, nezoufejte z „dlouhého“ čekání na kontrolu u svého gynekologa, ale zatím se s partnerem zkuste radovat z maličkostí! 😉

I když vám první test pozitivně nevyjde a menstruace stále nepřichází, nepropadejte smutku a zkuste vše zopakovat po 2-3 dnech ideálně hned po ránu, kdy bývá hladina hormonu HCG nejvyšší.

Těhotenství v týdnech, měsících a trimestrech

To, že je žena v očekávání 9 měsíců a celé těhotenství je rozděleno do 3 trimestrů ví asi každý, je to ale opravdu tak? Ve skutečnosti je žena obvykle těhotná 40 týdnů, může se ale stát, že bude těhulka miminko přenášet a těhotná nakonec bude i o 2 týdny více, což pak celkově vychází o něco více než 9 měsíců.

Těhotenství v trimestrech:

  1. trimestr =  1.  – 13. týden těhotenství
  2. trimestr = 14. – 27. týden těhotenství
  3. trimestr = 28. – 40. týden těhotenství

Aby bylo miminko v pořádku donošené může se narodit v rozmezí 38. – 42. týdne těhotenství, v tomto období doktoři většinou vypočítavájí předpokládaný/é termín/y porodu.

Těhotenství v měsících:

  1. měsíc  =   0+0tt –  4+3tt 
  2. měsíc  =   4+4tt –  8+6tt
  3. měsíc  =   9+0tt – 13+2tt
  4. měsíc  =  13+3tt – 17+5tt
  5. měsíc  =  17+6tt – 22+1tt
  6. měsíc  =  22+2tt – 26+4tt
  7. měsíc  =  26+5tt – 31+0tt
  8. měsíc  =  31+1tt – 35+4tt
  9. měsíc  =  35+5tt – 40+0tt

 

Příští týden se můžete těšit na další díl „Těhotenského týdeníčku“…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *