Těhotenství je pro každou nastávající maminku velká událost, obzvláště pokud se jedná o to první. Stejně jsem to měla i já a rozhodla jsem se, že si toto období chci zachovat nejen ve vzpomínkách, ale i v podobě tzv. těhotenského týdeníčku, abych si kdykoliv mohla vybavit i ten nejmenší detail z tohoto úžasného období. 🙂
V následujících týdnech tak budou postupně vycházet články o jednotlivých týdnech těhotenství, jak z pohledu vývoje miminka, tak z pohledu těhulky (nastávající maminky). Doufám, že maminky se v článcích najdou a zavzpomínají, jaké to bylo u nich a těhulky se dozví zajímavé informace nejen o sobě, ale i o vývoji svého miminka.
12. týden těhotenství
Miminko měří 55 až 60 mm od temene ke kostrči a váží 8 – 15 gramů, velikostně odpovídá limetce nebo meruňce. 🙂 Oči se přibližují k sobě i ušní lalůčky se posunují blíže ke správnému místu. Obličej se začíná podobat obličeji dítěte. Rozvíjejí se složitější reflexy (např. sevření ruky v pěst či sání). Nervový systém se překotně rozvíjí. Na mechanický podnět z vnějšku reaguje dítě svým pohybem. Střeva se posunují zpět do břišní dutiny. Miminko polyká plodovou vodu a ledviny již vylučují moč do močového měchýře. Placenta přebírá plně úlohu výživy, nahrazuje tedy roli žlutého tělíska.
Dítěti se vytvářejí hlasivky a pod blánou na očích se vyvíjí duhovka. Dozrávají chuťové pohárky a začíná pracovat imunitní systém. Vyvíjejí se vlasové váčky (vlasy, vousy). Prstíky se oddělují od sebe, rostou na nich nehty a jemné ochlupení po celém těle. Kostra se zpevňuje a pohlavní orgány nabírají své rysy (pohlaví stále nelze na ultrazvuku určit).
Prsa maminky jsou výrazně větší než na počátku těhotenství. Bradavky a dvorce se zvětšují a tmavnou. Někdy se mohou vyskytnout pigmentové skvrny nebo tzv. linea negra, což je pigmentová čára od pupíku směrem dolů. V tomto období je důležité začít pravidelně mazat břísko tělovým krémem nebo olejem. Osobně si myslím, že na značčce krému či oleje až tak nezáleží, důležité je pravidelně kůži promazávat! Předchází se tak vzniku strií, které jsou však částečně dány také geneticky.
Hormonální změny způsobují citlivost, přestávají pocity na zvracení, ale přetrvávají pocity únavy a častější močení. U gynekologa vás v období mezi 11. a 14. týdnem těhotenství čeká I. screeningové vyšetření, které zahrnuje odběry krve a podrobnější ultrazvuk (poprvé přes bříško). Celé vyšetření slouží k odhalení případných vrozených vad a dědičných syndromů! Lékář kontroluje, zda má miminko jasně viditelnou nosní kůstku a šíjové projasnění (boulička mezi hlavou a krkem, která časem sama zmizí).
Těhotenství v týdnech, měsících a trimestrech
To, že je žena v očekávání 9 měsíců a celé těhotenství je rozděleno do 3 trimestrů ví asi každý, je to ale opravdu tak? Ve skutečnosti je žena obvykle těhotná 40 týdnů, může se ale stát, že bude těhulka miminko přenášet a těhotná nakonec bude i o 2 týdny více, což pak celkově vychází o něco více než 9 měsíců.
Těhotenství v trimestrech:
- trimestr = 1. – 13. týden těhotenství
- trimestr = 14. – 27. týden těhotenství
- trimestr = 28. – 40. týden těhotenství
Aby bylo miminko v pořádku donošené může se narodit v rozmezí 38. – 42. týdne těhotenství, v tomto období doktoři většinou vypočítavájí předpokládaný/é termín/y porodu.
Těhotenství v měsících:
- měsíc = 0+0tt – 4+3tt
- měsíc = 4+4tt – 8+6tt
- měsíc = 9+0tt – 13+2tt
- měsíc = 13+3tt – 17+5tt
- měsíc = 17+6tt – 22+1tt
- měsíc = 22+2tt – 26+4tt
- měsíc = 26+5tt – 31+0tt
- měsíc = 31+1tt – 35+4tt
- měsíc = 35+5tt – 40+0tt
Příští týden se můžete těšit na další díl „Těhotenského týdeníčku“…