Nejprve se jako maminka těšíte, jak po dlouhých 9 měsících konečně uvidíte tvář svého miminka a od té doby vás čeká řada dalších zlomových okamžiků, jakými jsou např. první úsměv, první zoubek, lezení, první krůček a také první krmení příkrmy. 🙂 Na tento okamžik jsem se osobně moc těšila a myslím, že si jej užívá každá maminka! Miminko ochutná poprvé něco jiného než jen mléko, které znalo dosud a doprovází jej spoustou velmi vtipných grimas. 😀 Není třeba se stresovat tím, že nevíte, kdy přesně s příkrmy začít a jaký pokrm podat dítěti jako první. Níže se dozvíte spoustu důležitých informací, které jsem nasbírala ze své zkušenosti i od ostatních maminek a řady lékářů.

Jednou z nejdůležitější věcí, která napadne asi každou, zvláště novopečenou, maminku je: Kdy s příkrmy začít?. Každé dítě není stejné a proto neexistuje přesný věkový milník, existuje ale jakési „pravidlo“, podle kterého by dobře prospívající dítě, ať už je kojené nebo ne, mělo začít s prvními příkrmy po ukončeném 6. měsíci života. Pokud na svém dítěti vidíte, že se po vašem jídle natahuje a dává to také hlasitě najevo, je možné začít s příkrmy o 1-2 týdny dříve.

Pokud vaše kojené miminko neprospívá tak, jak by mělo, je třeba se poradit s pediatrem, případně laktační poradkyní, protože ne vždy jsou příkrmy to pravé řešení! V situaci, kdy ani rady od nich nepomohou a miminku kojení nestačí, nebo je částěčně dokrmováno umělým mlékem, je možné zařadit první příkrmy do jídelníčku dítěte od ukončeného 5. měsíce života. Když maminka nekojí a její dítě je živené pouze umělým mlékem, které mu již nestačí, pak je možné začít s příkrmy od ukončeného 4. měsíce života. Do této doby však dítěti v žádném případě nedávejte žádné příkrmy ani ovocné nápoje!

Určitě neznamená, že jakmile začnete s příkrmy, tak musíte přestat kojit! Jednoznačně je potřeba dítě nadalé kojit, protože je to to nejlepší, co můžete svému miminku do života dát. Frekvence kojení zůstává zpočatku podávání příkrmů stejná, jelikož se dítě s novými chutěmi nejprve seznamuje.

Další otázkou, kterou si jistě každá maminka položí, je: S jakým příkrmem začít?. V České republice je zvykem začínat se zeleninovým příkrmem, jelikož při podání ovocného příkrmu by si dítě lehce navyklo na sladkou chuť a následně by zeleninu odmítalo. První příkrmem bývá ve většině případů mrkvička, následovaná brokolicí nebo květákem. V případě, že máte doma Otesánka, jako já, je možné začít i podáváním kaše před spaním.

Pokud nemáte svou vypěstovanou zeleninu, o které víte, že není plná pesticidů, což v obchodech úplně nepoznáte, pak je možnost zakoupit BIO zeleninu přímo od farmářů nebo druhou variantou může být ověřená zelenina ve skleničce (vetšinou označená jako PRVNÍ PŘÍKRM). To, pro co se jednotlivá maminka rozhodne, je čistě na ní. My jsme se synem začínali ze začátku se skleničkami a nemusela jsem si lámat hlavu s tím, jestli zrovna tahle zelenina není „špatná“ a cpu do svého dítěte něco ne úplně dobrého.

IMG_0829

V jakém množství a jak často příkrm podávat? První den podání příkrmu dejte svému miminku ochutnat pár lžiček vybrané zeleniny (doktoři uvádí 1-2 lžičky 1-2x denně) ideálně během oběda a poté miminko nakojte/podejte umělé mléko k nasycení. Je také možnost dítě nejdříve malinko nakojit a teprve potom zkusit nabídnout příkrm, což některé hladovější děti snášejí lépe. Důlěžité je podávat příkrm ve formě hladké kaše, které docílíte rozmačkáním či propasírováním dané zeleniny. Určitě se nesnažte zpočátku dítěti příkrmy mixovat (mixování příkrmů se doporučovalo dříve kvůli podávání v kojenecké lahvičce, což se dnes již nedoporučuje)! Z výše zmíněného je tedy jasné, že první příkrm je potřeba podat lžičkou.

Jak dítěti příkrm podávat? Jídlo na lžičce nabízejte tak, že lžičku vložíte na střed jazyka a jemně na něj zatlačíte, což dítě přinutí si jídlo posunout horním rtem dále do úst. Důležité také je, aby dítě na lžičku s příkrmem vidělo. Samozřejmě, že je to pro dítě úplně nová věc a bude chvilku trvat než se vše naučí (zhruba 2 týdny). Bude to chtít hodně trpělivosti a opakování, než se vše vaše dítě naučí, proto na něj při jídle hodně mluvte a nešetřte chválou. 🙂

Tento postup opakujte zhruba 3-4 dny kvůli podchycení možné potravinové alergie! Teprve po uplynutí této doby můžete podat další druh zeleniny např. zmíněný květák nebo brokolici – u nich však POZOR, je potřeba podat dítěti jen růžičky a ne košťál, který nadýmá! Rozhodně dítěti příkrm nenuťte, pokud jej samo odmítá. Následující den zkuste závést jinou potraviny a předchozí zkuste zařadit do jídelníčku až za několik dní. Obdobným způsobem začněte podávat i ovocné příkrmy (zhruba měsíc po podání prvního zeleninového příkrmu), které zařaďte ideálně místo dopolední porce mléka. Ovoce nezapomeňte oloupat a nejlépe před podáním i krátce podusit.

Za jak dlouho sní dítě plnou dávku příkrmu? Plná dávka příkrmu odpovídá přibližně 150-200g a dítěti jej zkuste nabídnout až po 2 až 4 týdnech od zavedení příkrmů, pak již není potřeba dítě dokrmovat mlékem a dostává tak plnohodnotnou porci jídla. Po uplynutí této doby je možné přidat do zeleniny i libové maso, které stačí nakrájet na malé kousky a důkladně uvařit (ideálně ve vodní lázni přibližně 1 polévkovou lžíci masa na 1 porci).

Jak nakrmit dítě, které ještě samo nesedí? V tomto případě určitě nedávejte dítě do židličky, ve které by si mohlo zničit záda, ale využijte spíše polohovací lehátko nebo autosedačku (nejlépe vypodloženou látkovou plenu, protože jídlo bude zpočátku lítat všude kolem). 🙂

 

A zajímavost o skleničkách na závěr:

Pokud je vaše miminko stále kojené, pak k doporučenému věku uvedenému na obalu vždy nezapomeňte připočíst +2 měsíce! Výživové doporučení se totiž vždy vztahuje k dětem, které začali s příkrmy od ukončeného 4. měsíce a nejsou již kojené mateřským mlékem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *