Čím se řídit při výběru kosmetiky pro miminko a jak „nešlápnout“ vedle? To je téma, které řeší téměř každá maminka. Se správným výběrem vám nejlépe poradí přímo v porodnici nebo posléze v poradně u vašeho pediatra. Pokud máte ve svém okolí maminky s menšími dětmi, určitě si nechte poradit i od nich, jakou kosmetiku doma používají. Výhodu mají maminky, které už jedno dítě doma mají a byli již dříve s nějakou značkou spokojeni. Ale za sebe mohu říci, že každému dítěti sedne něco jiného, a proto je potřeba řídit se „následujícím“:
Dětská pokožka je jemná a citlivá, nemá ještě vytvořenou ochrannou funkci a hlavně v oblasti plenek je často zatěžována, proto je potřeba o ni, minimálně v této oblasti, pečovat hned po narození. Důležitými aspekty při výběru dětských přípravků je hypoalergennost, díky které by neměla být tenká kůže tolik drážděna, a obsah přírodních látek.
Koupelová kosmetika
První kontakt miminka s vodou je hned po porodu, kdy jej sestřičky omyjí vodou od zbytku mázku, který působí jako ochrana proti bakteriím. Posléze dítě absolvuje první koupání na oddělení šestinedělí, kde se prvně setká s dětskou kosmetikou a sestřičky vás naučí (minimálně maminky prvorodičky), jak si s miminkem vytvořit „koupací rituál“. Podle posledních informací přímo od kožních lékařů se doporučuje koupat novorozence každé 3 dny, přičemž ideální variantou je střídání omývání pouze vodou a koupele s použitím mýdla, sprchového gelu nebo mycího olejíčku. Sblížení s miminkem po koupeli pomáhá jemná masáž celého těla dětským mlékem nebo krémem (v závislosti na ročním období). Olej se nedoporučuje, protože dětskou pokožku následně ještě více vysušuje.
Já jsem rodila v pražské Thomayerově nemocnici, kde používají kosmetiku Hipp s přírodním mandlovým olejem, je dobře snášený i citlivou pokožkou a navíc hezky voní. Vzhledem k tomu, že jsem dříve používala kvůli ekzémům kosmetiku Sebamed, tak doma „koupelovou“ kosmetiku střídám mezi těmito dvěma značkami a jsem s nimi spokojená. Mezi maminkami jsou dále osvědčené koupací přípravky od značky Weleda s měsíčkem lékařským, řada ABCDerm od Biodermy a velmi oblíbený je také mycí olej od značky Eoné Delfínek, který mám v plánu vyzkoušet i já. Leje se totiž přímo do koupele (čajová lžička pro menší děti, pro ty větší pak polévková lžíce) a pokožku vyživuje v rámci koupele, není tedy potřeba potom děťátko čímkoli mazat, proces koupání se tím značně urychlí. V případě hladového nebo nevrlého dítěte se to hodí dvojnásob.
Pro miminka se sklonem k atopickým ekzémům jsou osvědčené přípravky od značky A-DERMA řady Exogema (které mohu vřele doporučit i já) nebo Bioderma Atoderm. Tyto přípravky lze také využít pokud se vám miminko po prvním příkrmech „osype“. U nás to bylo naposledy po přesnídávce s lesním ovocem, ale po pár dnech mazání A-DERMou je zas pokožka v pořádku.
Dále se doporučuje koupat miminka v olejové koupeli Linola Fett Ölbad, která obnovuje přirozený mastný povrch kůže a napíše vám jej na předpis váš dětský lékař.
Jak vypadá váš koupací rituál? Jakou kosmetiku doma používáte a jste s ní spokojeni? Dejte tip i dalším maminkám, které si neví rady s výběrem, dolů do komentářů nebo sdílejte článek na sociálních sítích.