Těhotenství je pro každou nastávající maminku velká událost, obzvláště pokud se jedná o to první. Stejně jsem to měla i já a rozhodla jsem se, že si toto období chci zachovat nejen ve vzpomínkách, ale i v podobě tzv. těhotenského týdeníčku, abych si kdykoliv mohla vybavit i ten nejmenší detail z tohoto úžasného období. 🙂

V následujících týdnech tak budou postupně vycházet články o jednotlivých týdnech těhotenství, jak z pohledu vývoje miminka, tak z pohledu těhulky (nastávající maminky). Doufám, že maminky se v článcích najdou a zavzpomínají, jaké to bylo u nich a těhulky se dozví zajímavé informace nejen o sobě, ale i o vývoji svého miminka.

1. – 2. týden těhotenství

Protože se těhotenství nepočítá podle kalendářních měsíců, ale podle jednotlivých týdnů od prvního dne poslední menstruace před otěhotněním (viz tabulka níže) pak vám doktor bude psát vždy do průkazky délku těhotenství v týdnech – např. 1+2tt, což znamená, že jste těhotná 1 týden a 2 dny. 🙂

Ve skutečnosti však první 2 týdny „těhulka“ ještě nejste, protože v tomto období dochází nejprve k ovulaci, po které je vajíčko ve vejcovodu připraveno k oplodnění (cca 12-24 hodin). Pokud tedy dojde ke splynutí vajíčka se spermií, což trvá přibližně 10-30 hodin, pak se můžete těšit na miminko, jehož pohlaví je určeno chromozomem, jež nese spermie okamžitě při oplodnění (chromozom X = dívka, chromozom Y = chlapec). Po oplození trvá vajíčku zhruba 1 týden než se dostane do dělohy.

Těhotenství v týdnech, měsících a trimestrech

To, že je žena v očekávání 9 měsíců a celé těhotenství je rozděleno do 3 trimestrů ví asi každý, je to ale opravdu tak? Ve skutečnosti je žena obvykle těhotná 40 týdnů, může se ale stát, že bude těhulka miminko přenášet a těhotná nakonec bude i o 2 týdny více, což pak celkově vychází o něco více než 9 měsíců.

Těhotenství v trimestrech:

 1. trimestr =  1.  – 13. týden těhotenství
 2. trimestr = 14. – 27. týden těhotenství
 3. trimestr = 28. – 40. týden těhotenství

Aby bylo miminko v pořádku donošené může se narodit v rozmezí 38. – 42. týdne těhotenství, v tomto období doktoři většinou vypočítavájí předpokládaný/é termín/y porodu.

Těhotenství v měsících:

 1. měsíc  =   0+0tt –  4+3tt 
 2. měsíc  =   4+4tt –  8+6tt
 3. měsíc  =   9+0tt – 13+2tt
 4. měsíc  =  13+3tt – 17+5tt
 5. měsíc  =  17+6tt – 22+1tt
 6. měsíc  =  22+2tt – 26+4tt
 7. měsíc  =  26+5tt – 31+0tt
 8. měsíc  =  31+1tt – 35+4tt
 9. měsíc  =  35+5tt – 40+0tt

 

Příští týden se můžete těšit na další díl Těhotenského týdeníčku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *