Těhotenství je pro každou nastávající maminku velká událost, obzvláště pokud se jedná o to první. Stejně jsem to měla i já a rozhodla jsem se, že si toto období chci zachovat nejen ve vzpomínkách, ale i v podobě tzv. těhotenského týdeníčku, abych si kdykoliv mohla vybavit i ten nejmenší detail z tohoto úžasného období. 🙂

V následujících týdnech tak budou postupně vycházet články o jednotlivých týdnech těhotenství, jak z pohledu vývoje miminka, tak z pohledu těhulky (nastávající maminky). Doufám, že maminky se v článcích najdou a zavzpomínají, jaké to bylo u nich a těhulky se dozví zajímavé informace nejen o sobě, ale i o vývoji svého miminka.

10. týden těhotenství

Důležitým mezníkem ve vývoji miminka je právě 10. týden, kdy se z embrya stává plod a začíná fetální období, které trvá až do porodu. Miminko má již zřetelnou lidskou podobu a v jeho tělo začínají fungovat první reflexy. Momentálně plod měří 31 – 42 mm a váží kolem 5 gramů (velikostně si jej lze představit jako jahodu). Hlava tvoří polovinu délky plodu. Mozek roste rychlým tempem. Oči i nos jsou jasně viditelné. Většina kloubů je již vyvinuta. Pohlaví zatím nelze rozeznat, i když je určené už od oplození. Pokračuje vývoj plic, žaludku a střev. Ledviny se přesunuly na svou konečnou polohu v horní části břicha. Plod se v reakci na podráždění začíná hýbat a začíná také vnímat bolest.

Dítěti začínají růst nehty na rukou i nohou a jemné vlásky. Mezi prsty již není blána. Miminko polyká plodovou vodu a kope nohama. Končetiny jsou volně pohyblivé – ruce a nohy se mohou před tělem navzájem dotknout. Přes průhlednou kůži na zádech je vidět pátěř. Míšní nervy začínají vystupovat z míchy. Při ultrazvuku je možné dítě nejen vidět, ale i slyšet tlukot srdíčka.

Tepová frekvence maminky stoupá o několik tepů za minutů, což je způsobeno zvyšujícím se objemem krve v těle. Děloha je velká jako pomeranč. Pokračuje vývoj placenty, která je spojena s plodem pupečníkem. Brzy bude zásobovat plod kyslíkem a výživnými látkami. Z prsou se může začít uvolňovat mlezivo (tzv. kolostrum), které mohou maminky zachytit do prsních vložek, aby si neušpinily spodní prádlo.

Kolem tohoto týdne, kdy maminka začíná 3. měsíc těhotenství, by vám měli na gynekologii udělat krevní testy, ze kterých se zjišťuje krevní obraz, RH faktor, HIV a protilátky (stejné testy vás čekají ještě jednou na konci těhotenství). Na výsledky se čeká zhruba týden.

Pokud ještě nemáte těhotenskou průkazku (většinou se vydává mezi 8 a 13. týdnem), pak vás čeká sepsání rodinné anamnézy a následně povinnost nosit průkazku stále u sebe. Musím se přiznat, že je moc příjemný pocit, když poprvé uvidíte napsaný předpokládaný termín porodu i nástup na mateřskou. 🙂 V Praze se pak do 12. – 13. týdne těhotenství musíte zapsat do vámi vybrané porodnice, což jde ve většině případů zařídit přes internet a posléze si do porodnice dojít pouze pro razítko do těhotenské průkazky.

11. týden těhotenství

Miminko povyrostlo na 44 – 60 mm od hlavičky k zadečku a mělo by vážit přibližně 8 gramů (velikostně odpovídá švestce). Hlavička tvoří téměř polovinu celkové délky plodu. Kostní tkáň začíná u některých kostí sílit, ale kůže je stále hodně průhledná. Vnější genitálie mají téměř konečnou podobu, ale na určení pohlaví z ultrazvuku bude potřeba ještě 1 – 2 měsíce počkat.

Dítě je v děloze velmi aktivní, což dává najevo protahováním rukou i nohou, kopáním nohama a přetáčením se na všechny strany. Dokáže již sevřít ruku v pěst, cucat si palec nebo se rukama a nohama navzájem dotknout, jelikož má děťátko kolem sebe dostatek plodové vody. Na pocítění prvních pohybů si bude nastávající maminka muset ještě chvilku počkat (přibližně 1 – 2 měsíce).

Tvoří se většina kloubních spojení (kotníky a zápěstí). Vvíjejí se zárodky smyslů (zejména čichu), přičemž jako poslední se bude vyvíjet sluch. Prsty na rukou i nohou jsou oddělené, ale velmi drobné. Miminku buší srdíčko jako o závod (tep 120 – 140 tepů za minutu) – lékář jej může zachytit Dopplerovým přístrojem. Plod má za sebou nejkritičtější vývojovou fázi a riziko vývojových vad a jiných poškození již není tak velké.

Těhotenství v týdnech, měsících a trimestrech

To, že je žena v očekávání 9 měsíců a celé těhotenství je rozděleno do 3 trimestrů ví asi každý, je to ale opravdu tak? Ve skutečnosti je žena obvykle těhotná 40 týdnů, může se ale stát, že bude těhulka miminko přenášet a těhotná nakonec bude i o 2 týdny více, což pak celkově vychází o něco více než 9 měsíců.

Těhotenství v trimestrech:

  1. trimestr =  1.  – 13. týden těhotenství
  2. trimestr = 14. – 27. týden těhotenství
  3. trimestr = 28. – 40. týden těhotenství

Aby bylo miminko v pořádku donošené může se narodit v rozmezí 38. – 42. týdne těhotenství, v tomto období doktoři většinou vypočítavájí předpokládaný/é termín/y porodu.

Těhotenství v měsících:

  1. měsíc  =   0+0tt –  4+3tt 
  2. měsíc  =   4+4tt –  8+6tt
  3. měsíc  =   9+0tt – 13+2tt
  4. měsíc  =  13+3tt – 17+5tt
  5. měsíc  =  17+6tt – 22+1tt
  6. měsíc  =  22+2tt – 26+4tt
  7. měsíc  =  26+5tt – 31+0tt
  8. měsíc  =  31+1tt – 35+4tt
  9. měsíc  =  35+5tt – 40+0tt

Příští týden se můžete těšit na další díl „Těhotenského týdeníčku“…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *