Těhotenství je pro každou nastávající maminku velká událost, obzvláště pokud se jedná o to první. Stejně jsem to měla i já a rozhodla jsem se, že si toto období chci zachovat nejen ve vzpomínkách, ale i v podobě tzv. těhotenského týdeníčku, abych si kdykoliv mohla vybavit i ten nejmenší detail z tohoto úžasného období. 🙂
V následujících týdnech tak budou postupně vycházet články o jednotlivých týdnech těhotenství, jak z pohledu vývoje miminka, tak z pohledu těhulky (nastávající maminky). Doufám, že maminky se v článcích najdou a zavzpomínají, jaké to bylo u nich a těhulky se dozví zajímavé informace nejen o sobě, ale i o vývoji svého miminka.
13. týden těhotenství
Konec 1. trimestru je tu a společně s ním končí mamince obavy kolem zvýšeného rizika potratu. Následující týden se těhotenství přehoupne do 2. trimestru, který bývá většinou nejpříjemnějším obdobím vzhledem k ústupu těhotenských nevolností a zvýšeného libida. Ideálně si proto naplánujte dovolenou s bříškem kdykoli během 2. trimestru, tedy v období od 14. do 27. týdne těhotenství. V posledním trimestru se již dlouhé cestování nedoporučuje!
Miminko měří od temene ke kostrči přibližně 60 až 80 mm a váží 20 – 25 g, pro představu je tedy aktuálně velké jako Kinder vajíčko. Uši i oči jsou již na svém místě. Chrupavčitý základ kostry se pomalu přetváří v kosti, lze rozeznat i žebra. Dítě občas zavírá a otvírá pusu, někdy jsou pozorovatelné i sací pohyby. Dotvořený krk už může podporovat pohyby hlavičky. Miminko už je schopné vnímat i zvuky pomocí receptorů vibrací v kůži. Uši se dotváří až ve 24. týdnu.
Hlavička plodu tvořila v uplynulých týdnech více jak polovinu celkové délky těla, nyní je to pouze třetina. Dítě polyká plodovou vodu a vylučuje ji ven z těla močí. Kůže je stále průhledná. Na těle začíná růst jemné chmýří (tzv. lanugo) a na bříšcích prstů má dítě své jedinečné otisky. V puse se pomalu vytváří základy mléčných zoubků. Ledviny začaly vylučovat moč do močového měchýře, játra tvoří žluč a slinivka břišní vytváří inzulín. Střeva se přemisťují dále do těla. Pokračuje vývoj pohlavních orgánů.
Maminka může pociťovat nateklá a citlivá prsa, ze kterých může vytékát nažloutlá tekutina (kolostrum – slouží k výživě dítěte před samotným spuštěním mateřského mléka). Zvětšuje se obvod pasu i prsou. Za celý 1. trimestr by těhotná žena měla přibrat 1 – 2 kg oproti své původní váze před otěhotněním. Zvětšuje se děloha, která momentálně dosahuje nad hranici malé pánve.
Těhotenství v týdnech, měsících a trimestrech
To, že je žena v očekávání 9 měsíců a celé těhotenství je rozděleno do 3 trimestrů ví asi každý, je to ale opravdu tak? Ve skutečnosti je žena obvykle těhotná 40 týdnů, může se ale stát, že bude těhulka miminko přenášet a těhotná nakonec bude i o 2 týdny více, což pak celkově vychází o něco více než 9 měsíců.
Těhotenství v trimestrech:
- trimestr = 1. – 13. týden těhotenství
- trimestr = 14. – 27. týden těhotenství
- trimestr = 28. – 40. týden těhotenství
Aby bylo miminko v pořádku donošené může se narodit v rozmezí 38. – 42. týdne těhotenství, v tomto období doktoři většinou vypočítavájí předpokládaný/é termín/y porodu.
Těhotenství v měsících:
- měsíc = 0+0tt – 4+3tt
- měsíc = 4+4tt – 8+6tt
- měsíc = 9+0tt – 13+2tt
- měsíc = 13+3tt – 17+5tt
- měsíc = 17+6tt – 22+1tt
- měsíc = 22+2tt – 26+4tt
- měsíc = 26+5tt – 31+0tt
- měsíc = 31+1tt – 35+4tt
- měsíc = 35+5tt – 40+0tt
Příští týden se můžete těšit na další díl „Těhotenského týdeníčku“…