Maminka má za sebou třetinu těhotenství a nyní ji čeká nejkrásnější a nejpříjemnější trimestr. Ojediněle se však mohou objevit bolesti zad, nutkání častého močení (děloha tlačí na močový měchýř), křeče v nohou (pomáhá odpočinek s nohama nahoře), zácpa (děloha tlačí na střeva) nebo křečové žíly. Prsa maminky se stále vyvíjejí a tmavnou, kůže se stále víc a víc natahuje (může svědit, štípat či pálit), a proto je potřeba ji často mazat (nejvíce oblast břicha, prsou, zadečku a stehen). Důsledkem nepromazávání pokožky je vznik strií.

Mezi 18. a 20. týdnem přichází jeden z nejkrásnějších momentů těhotenství, a to když poprvé ucítíte pohyby svého drobečka! 🙂 Postupně se budou pohyby zintezivňovat a sílit, protože miminko bude mít v děloze čím dál tím méně místa.

A zajímavost na závěr:
Na začátku II. trimestru váží plod kolem 30 – 55 g a na konci bude vážit necelý 1 kg a měřit asi 30 cm.

14. týden těhotenství

Děťátko měří 8 – 9 cm a váží kolem 45 g, což velikostně odpovídá citronu. Pomalu se prodlužuje krk a napřimuje hlavička. Miminko pohybuje očima (stále ještě zavřenýma), vraští obočí, špulí rty a jeho pohyby jsou daleko plynulejší. Dolní končetiny jsou delší než horní a plod umí ohýbat nohy v kolenou. Začíná pracovat nervový systém. Plod polyká tekutinu, která ho obklopuje a zároveň do ní i močí = tvorba plodové vody. V játrech se začíná tvořit žluč a slezina začíná produkovat červené krvinky.

Maminka by měla stále přijímat zvýšené množství ovoce a zeleniny, a zároveň se udržovat v dobré fyzické a psychické kondici (cvičení pro těhotné, plavání, delší procházky). V tento moment je již plně vyvinuta placenta, pupečník i plodové obaly. Vrací se chuť k jídlu, což je vidět na přibývání na váze, Maminka má také více energie, kterou by měla využít na přípravy na příchod miminka.

Těhotenství v týdnech, měsících a trimestrech

To, že je žena v očekávání 9 měsíců a celé těhotenství je rozděleno do 3 trimestrů ví asi každý, je to ale opravdu tak? Ve skutečnosti je žena obvykle těhotná 40 týdnů, může se ale stát, že bude těhulka miminko přenášet a těhotná nakonec bude i o 2 týdny více, což pak celkově vychází o něco více než 9 měsíců.

Těhotenství v trimestrech:

 1. trimestr =  1.  – 13. týden těhotenství
 2. trimestr = 14. – 27. týden těhotenství
 3. trimestr = 28. – 40. týden těhotenství

Aby bylo miminko v pořádku donošené může se narodit v rozmezí 38. – 42. týdne těhotenství, v tomto období doktoři většinou vypočítavájí předpokládaný/é termín/y porodu.

Těhotenství v měsících:

 1. měsíc  =   0+0tt –  4+3tt 
 2. měsíc  =   4+4tt –  8+6tt
 3. měsíc  =   9+0tt – 13+2tt
 4. měsíc  =  13+3tt – 17+5tt
 5. měsíc  =  17+6tt – 22+1tt
 6. měsíc  =  22+2tt – 26+4tt
 7. měsíc  =  26+5tt – 31+0tt
 8. měsíc  =  31+1tt – 35+4tt
 9. měsíc  =  35+5tt – 40+0tt

Příští týden se můžete těšit na další díl „Těhotenského týdeníčku“…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *