Maminka má za sebou třetinu těhotenství a nyní ji čeká nejkrásnější a nejpříjemnější trimestr. Ojediněle se však mohou objevit bolesti zad, nutkání častého močení (děloha tlačí na močový měchýř), křeče v nohou (pomáhá odpočinek s nohama nahoře), zácpa (děloha tlačí na střeva) nebo křečové žíly. Prsa maminky se stále vyvíjejí a tmavnou, kůže se stále víc a víc natahuje (může svědit, štípat či pálit), a proto je potřeba ji často mazat (nejvíce oblast břicha, prsou, zadečku a stehen). Důsledkem nepromazávání pokožky je vznik strií.

Mezi 18. a 20. týdnem přichází jeden z nejkrásnějších momentů těhotenství, a to když poprvé ucítíte pohyby svého drobečka! 🙂 Postupně se budou pohyby zintezivňovat a sílit, protože miminko bude mít v děloze čím dál tím méně místa.

A zajímavost na závěr:
Na začátku II. trimestru váží plod kolem 30 – 55 g a na konci bude vážit necelý 1 kg a měřit asi 30 cm.

15. týden těhotenství

Plod měří 10 – 11 cm a váží kolem 70 gramů (velikostně se podobá avokádu). Ručičky jdou miminku ohýbat v loktech i zápěstí, ale oproti minulému týdnu rostou rychleji dolní končetiny, Pokožka děťátka je velice tenká (prosvítají přes ní cévy), momentálně se na ní začínají objevovat jemné chloupky (lanugo), které chrání citlivou pokožku před plodovou vodou a po narození budou pomáhat regulovat tělesnou teplotu (bude růst ještě 10 – 11 týdnů). Začínají také růst vlásky na hlavě, které mohou po narození změnit barvu i strukturu.

Drobné kůstky ve středním uchu kostnatí a dítě začíná slyšet. V mozku ale ještě nejsou vyvinuty centra ucha (dítě není schopno rozlišit zvuky, které slyší). Až časem začne vnímat maminčin tep a hlasy kolem. V tomto týdnu také začíná proces osifikace neboli kostnatění, na rentgenu by již byla vidět kostra dítěte. V plicích se vyvíjí primitivní plicní sklípky. Na jazyku se začínají tvořit chuťové pohárky. Při vhodném natočení miminka lze utrazvukem rozpoznat jeho pohlaví.

Vrchol dělohy maminky se nachází zhruba 10 cm nad stydkou kostí. Pro mě byl tento týden těhotenství zlomový, protože jsem večer ucítila první pohyby, které byly spíše jako pohlazení zevnitř bříška v oblasti lehce pod pupíkem. Od té doby jsem je začala cítit čím dál tím častěji a pak už následovali jen stále sílící „kopanečky“. Je to krásný pocit! 🙂

Těhotenství v týdnech, měsících a trimestrech

To, že je žena v očekávání 9 měsíců a celé těhotenství je rozděleno do 3 trimestrů ví asi každý, je to ale opravdu tak? Ve skutečnosti je žena obvykle těhotná 40 týdnů, může se ale stát, že bude těhulka miminko přenášet a těhotná nakonec bude i o 2 týdny více, což pak celkově vychází o něco více než 9 měsíců.

Těhotenství v trimestrech:

  1. trimestr =  1.  – 13. týden těhotenství
  2. trimestr = 14. – 27. týden těhotenství
  3. trimestr = 28. – 40. týden těhotenství

Aby bylo miminko v pořádku donošené může se narodit v rozmezí 38. – 42. týdne těhotenství, v tomto období doktoři většinou vypočítavájí předpokládaný/é termín/y porodu.

Těhotenství v měsících:

  1. měsíc  =   0+0tt –  4+3tt 
  2. měsíc  =   4+4tt –  8+6tt
  3. měsíc  =   9+0tt – 13+2tt
  4. měsíc  =  13+3tt – 17+5tt
  5. měsíc  =  17+6tt – 22+1tt
  6. měsíc  =  22+2tt – 26+4tt
  7. měsíc  =  26+5tt – 31+0tt
  8. měsíc  =  31+1tt – 35+4tt
  9. měsíc  =  35+5tt – 40+0tt

Příští týden se můžete těšit na další díl „Těhotenského týdeníčku“…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *