Radost z narození miminka je neuvěřitelná, o to víc pokud se jedná o vaše vlastní. Jak nejlépe potěšit novopečené rodiče, tak to je otázka, nad kterou si láme hlavu mnoho z nás. Určitě chceme maminku s miminkem v první řadě potěšit a v ideálním případě darovat i něco potřebného. Mezi nejčastější dary pro novorozeně patří roztomilé miminkovské oblečení (kterého je dnes v obchodech opravdu nepřeberné množství), dudlíky, chrastítka nebo plyšová hračka do postýlky, ale toho má každá maminka většinou doma dostatek. Co je ale opravdu potřebný dárek, který se v žádné domácnosti s miminkem neztratí jsou pleny, ať už jednorázové nebo látkové. Co je tedy darovat v elegantním balení? 🙂

Sama jsem po narození syna dostala od kamarádky plenkový dort s několika dárečky a byla jsem opravdu mile překvapena. Když se známým nedávno narodila dcerka, rozhodla jsem se vyrobit jim také plenkový dort.

Moc jsem se těšila až vyrazím na nákupy do dětských krámků a vyberu malé dárečky, kterými dort vyplním. Velikou výhodou plenkových dortů je, že si může každý vybrat, čím nastávající rodiče obdaruje. Ti to však nezjistí hned při předání dárku, ale až doma při rozbalení (takový dárek 2 v 1).

CO VŠE JE TEDY POTŘEBA?

 • Většinu dortu tvoří pleny a z mé vlastní zkušenosti jsem se rozhodla pro Pampers Premium Care, které by i miminku s citlivou pokožkou neměly způsobit žádné kožní problémy. Syn trpěl dříve na exzémy a s těmito plenkami jsme byli spokojeni.
 • 1 -2 archy celofánu, ve kterém plenkový dort vynikne mnohem víc, než kdyby byl zabalený v balícím papíře nebo dárkové taštičce.
 • Podle pohlaví miminka nebo znáte-li oblíbenou barvu maminky vyberte i mašle, kterými se svážou jednotlivá patra dortu. Doporučuji spíše látkové širší mašle než klasické klubíčko, které kupujeme na Vánoce – lépe vám vše bude držet.
 • Na svázání celofánu jsem zvolila větší ozdobnou mašličku, která se prodává jako proužek, ze kterého se po vytažení šňůrek sama vytvoří ozdobná mašle.
 • Výplň dortu je na fantazii každého z vás, já jsem přemýšlela prakticky a zvolila jsem:
  – chladící kousátko na prořezávání prvních zoubků;
  – razítko na otisky nožiček a ručiček;
  – chrastítko ve tvaru špendlíku, které mají miminka jako svou první hračku;
  – vlhčené dětské ubrousky;
  – bylinkový čaj pro kojící maminky.

IMG_3283

Tu hezčí a jednodušší část bychom měli za sebou a teď je potřeba se pustit do samotného balení. Na jeden arch celofánu se vám vejde velký dvoupatrový dort, na který počítejte s přibližně 60-70 plenkami. Na menší dvoupatrový dortík počítejte okolo 40 plínek (z velkého balení 88 plínek se mi povedl udělat třípatrový dort, ale bohužel se mi do celofánu nevešel). Pokud budete darovat dort brzy po porodu a víte, že miminko nebylo velké, pak určitě kupte plenky ve velikosti 1, které odpovídají zhruba váze 3-6 kg (u větších dětí či pozdějším darování dortu vezměte raději velikost 2).

Existují dva způsoby, jak plínky zabalit, aby tvořily jedno patro:

 1. elegantnější (těžší) způsob – plenky po vyjmutí z balení jemně pošoupnete tak, aby od sebe měly vzdálenost zhruba na šířku vašeho palce (viz obrázek níže) a následně je pomalu stáčejte do kruhu kolem výplně dortu.
 2. lehčí způsob – plenku po plence stočte do ruličky a zavažte je gumičkou/mašličkou. Postupně z nich utvořte kruh kolem výplně dortu, kterým vytvoříte celé patro.

IMG_3292

Na spodní patro jsem použila něco málo přes 40 plínek a jako výplň jsem zvolila větší věci (vlhčené ubrousky, kojící čaj a chrastítko ve tvaru špendlíku), aby celé patro působilo větším dojmem. Pokud máte do výplně menší věci, můžete použít jako vzpěru ruličku od papírových utěrek, která vám udrží obě patra (případně ruličku od toaletního papíru do každého patra). Spodní patro dobře drží samo o sobě, takže finální svázání není tak težké a plínky mašlí pouze stáhnete.

Na další patro jsem použila přibližně 25 plínek a vzpěru, protože mi zbyly na výplň pouze menší věci (kousátko a razítko). Samotné svázání mašlí bylo podstatně horší, protože bylo potřeba pleny kolem přidržovat, aby postupně nepopadaly. Pokud tedy budete mít někoho po ruce, poproste ho o pomoc.

IMG_3289

IMG_3291

Plenkový dort je již hotový a zbývá jej už jen finálně zabalit do celofánu. Pokud se vám po stranách udělají nevzhledné prázdné kapsy, zkuste jej zalepit izolepou, kterou celkový dojem rozhodně nezkazíte.

IMG_3298

Nyní můžete plenkový dort darovat a nezapomeňte udělat malou radost i novopečené mamince! 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *