Nedaleko za hranicemi Prahy se nachází dosti opomíjený Průhonický zámek s velmi rozsáhlým parkem, ve kterém se nachází i botanická zahrada. Pokud se potřebujete provětrat z města pryč do přírody, je toto ideální místo. Nejen, že tu ztratíte pojem o čase, ale můžete si projít venkovní prostory zámku či se jen pokochat nádhernou přírodou s výhledy do krajiny, které jsou možné z několika vyhlídkových míst nebo přímo z místní rozhledny, která je ale s kočárkem obtížněji přístupná.

Otevírací doba:

leden – únor                 8:00 – 17:00
březen                             7:00 – 18:00
duben                             7:00 – 19:00
květen – září                 7:00 – 20:00
říjen                                  7:00 – 19:00
listopad – prosinec    8:00 – 17:00

Autem jste tu opravdu za chvilku, protože Průhonice leží pouhých 5 km od jihovýchodního okraje Prahy. Zaparkovat můžete, jak u hlavního vstupu (30,-/hod.), tak i u vstupu do druhé části parku (bývalé Obory), kde se vyplatí zastavit, pokud nechcete při procházce pospíchat (50,-/den).

Pokud nemáte auto, nemusíte zoufat, protože sem z Prahy jezdí regionální autobusy (doba jízdy cca 7 minut) ze stanice metra Opatov (linka C). Jedná se o autobusy číslo 363 a 385, přičemž první z nich jezdí většinou nízkopodlažní, takže ani s menšími dětmi v kočárku nebudete mít problém, stačí pouze vychytat správný spoj. I když pokud odchytnete někoho ochotného, kdo vám s kočárem pomůže, tak se nemusíte o nízkopodlažní spojení zajímat. 🙂

Vstupné:

hlavní sezóna (1. duben – 30. říjen)

dospělí   80,-
děti (6-15 let), studenti, senioři (od 65 let)   50,-
rodinné vstupné (2+2)   210,-
pes   20,-

vedlejší sezóna (1. listopad – 31. březen)

dospělí   50,-
děti (6-15 let), studenti, senioři (od 65 let)   30,-
rodinné vstupné (2+2)   130,-
pes   10,-

U hlavního vstupu si nezapomeňte vzít mapku, ve které jsou zakreslené jednotlivé barevné trasy podle délky (2,5 km, 5 km a 10 km). Pokud se jich nebude striktně držet a budete si chtít udělat svůj vlastní okruh, nemusíte se bát, že byste se ztratili. Po celém parku je velké množství ukazatelů, které vás vrátí zpět na nejbližší značenou stezku. U většiny ukazatelů a na vyhlídkových místech najdete také interaktivní průvodce, od kterých se dozvíte zajímavé informace, řečené dle mého názoru nenásilnou formou oproti klasickému průvodci. 😉

Průhonický zámek byl původně postavený jako středověký gotický hrad sousedící s panským sídlem v románském stylu, ze které zbyl dnes jen kostel Narození Panny Marie, jež uvidíte jako první po průchodu hlavním vchodem. Na počátku 17. století patřil k zámku pivovar, ovocný sad, zahrady i vesnička s kovárnou a krčmou. Během třicetileté války bylo celé panství zpustošeno a následující majitelé jej museli nechal opravit. Na konci 18. století měl zámek okrasnou zahradu s oranžerií a bohatými ovocnými sady, i přes to ale průhonické panství upadalo a sloužilo víceméně jen k hospodářským účelům. Počátek 19. století je ve znamení rozsáhlé přestavby klasicistního zámku do podoby původního sídla, přičemž na konci tohoto století následuje přestavba zámku na novorenesanční sídlo s novým rozsáhlým parkem.

V polovině 20. století byl zámek i s parkem prodán Československému státu, který zámek znepřístupnil veřejnosti a usídlil zde Botanický ústav Akademie věd ČR. Dnes tak můžete ze zámeckého Malého nádvoří navštívit stálou expozici „Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha“, jež je věnována zakladateli Průhonického parku hraběti Taroucovi.

Celým zámeckým parkem vás bude provázet řeka Botič, která protéká třemi velkými rybníky. Při procházce vás budou obklopovat přirozené lesy, skalnaté partie, louky, bohaté sbírky růží, exotické dřeviny, azalky a proslavené rhododenrony neboli pěnišníky, kterých tu najdete nepřeberné množství. Jak již byla zmínka na začátku článku, je celý park rozdělen na dvě části, tedy část zámeckého park, jež zahrnuje zámek spolu s Podzámeckým rybníkem a druhou část dříve zvanou jako obora, ve které najdete rybníky Bořín a Labeška.

Součástí celého areálu je také zmiňovaná Průhonická botanická zahrada a genofondové sbírky na Chotouzi. Jako tip na další výlet v okolí, pak musím zmínit Dendrologickou zahradu Průhonice, která se rozkládá na ploše 80 ha a pro někoho je i mnohem hezčím místem než populárnější Průhonický park.


Průhonický park je jedním v nejvýznamějších českých zámeckých parků a není divu, že je od roku 2010 národní kulturní památkou a se svou sbírkou rostlin byl zapsán i na Seznam světového dědictví UNESCO.

A NA ZÁVĚR TIP, CO NEZAPOMENOUT:

Snad jediné, co bych doporučila vzít s sebou je pití a větší svačinu. Bohužel v celém parku nenajdete žádný stánek s občerstvením mimo menší cukrárny v prostorách zámku a stánku u hlavního vstupu, který bývá ale často zavřený. V okolí najdete několik restaurací – mě se třeba moc líbilo v pizzerii Coloseum, kde jsou vybaveni i dětským koutkem a přebalovákem, ale o tom třeba příště.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *