Těhotenství je pro každou nastávající maminku velká událost, obzvláště pokud se jedná o to první. Stejně jsem to měla i já a rozhodla jsem se, že si toto období chci zachovat nejen ve vzpomínkách, ale i v podobě tzv. těhotenského týdeníčku, abych si kdykoliv mohla vybavit i ten nejmenší detail z tohoto úžasného období. 🙂
V následujících týdnech tak budou postupně vycházet články o jednotlivých týdnech těhotenství, jak z pohledu vývoje miminka, tak z pohledu těhulky (nastávající maminky). Doufám, že maminky se v článcích najdou a zavzpomínají, jaké to bylo u nich a těhulky se dozví zajímavé informace nejen o sobě, ale i o vývoji svého miminka.
9. týden těhotenství
Miminko měří v tomto týdnu 22 až 30 mm a váží kolem 2 gramů. Pro představu velikostně odpovídá kuličce hroznového vína. Dítě prochází zásadními změnami a velice rychle roste. Plod začíná pomalu vypadat jako lidské dítě (avšak stále má tvar písmene C). Na konci tohoto týdne mizí plodu ocásek.
Oční víčka jsou již zcela vyvinutá a zakrývají oči, jež zůstanou zavřené přibližně do 27. týdne těhotenství. Po stranách hlavičky jsou viditelné malinké ušní lalůčky. Uši miminka se z oblasti krku přesunují výše až do úrovně očí. V ústech začínají vznikat první zoubky. Klouby na rukou i nohou jsou již plně funkční a umožňují dítěti volný pohyb v plodovém vaku. Dítě dokáže sevřít ručičku v pěst nebo si cucat palec. Srdce se již skládá ze čtyř srdečních komor a začínají se vyvíjet srdeční chlopně. Vzniká placenta, která přebírá vyživovací funkci plodu. Miminku se tvoří kosti a chrupavky. Prsty na horních končetinách jsou zatím krátké a spojené plovací blánou. Na dolních končetinách se zatím stihly vytvořit jen lupeny, ze kterých se později vyvinou chodidla.
Maminka již může pociťovat, že jí jsou kalhoty trošku těsnější, což je způsobeno zvětšující se dutinou břišní (děloha se od početí miminka zdvojnásobila). Není třeba se děsit, když vám tělesná teplota neklesá pod 37 stupňů Celsia, protože to je v tomto období zcela běžné. Za zajímavost určitě stojí zmínit i funkci hormonů progesteron a estrogen:
- Progesteron brání děložním kontrakcím (zpevňováním stěn pánve a uvolněním vazů i svalů) a udržuje funkci placenty.
- Estrogen připravuje děložní sliznici na těhotenství, podporuje množení cév a žláz, zvětšuje krevní objem.
Těhotenství v týdnech, měsících a trimestrech
To, že je žena v očekávání 9 měsíců a celé těhotenství je rozděleno do 3 trimestrů ví asi každý, je to ale opravdu tak? Ve skutečnosti je žena obvykle těhotná 40 týdnů, může se ale stát, že bude těhulka miminko přenášet a těhotná nakonec bude i o 2 týdny více, což pak celkově vychází o něco více než 9 měsíců.
Těhotenství v trimestrech:
- trimestr = 1. – 13. týden těhotenství
- trimestr = 14. – 27. týden těhotenství
- trimestr = 28. – 40. týden těhotenství
Aby bylo miminko v pořádku donošené může se narodit v rozmezí 38. – 42. týdne těhotenství, v tomto období doktoři většinou vypočítavájí předpokládaný/é termín/y porodu.
Těhotenství v měsících:
- měsíc = 0+0tt – 4+3tt
- měsíc = 4+4tt – 8+6tt
- měsíc = 9+0tt – 13+2tt
- měsíc = 13+3tt – 17+5tt
- měsíc = 17+6tt – 22+1tt
- měsíc = 22+2tt – 26+4tt
- měsíc = 26+5tt – 31+0tt
- měsíc = 31+1tt – 35+4tt
- měsíc = 35+5tt – 40+0tt
Příští týden se můžete těšit na další díl „Těhotenského týdeníčku“…