Těhotenství je pro každou nastávající maminku velká událost, obzvláště pokud se jedná o to první. Stejně jsem to měla i já a rozhodla jsem se, že si toto období chci zachovat nejen ve vzpomínkách, ale i v podobě tzv. těhotenského týdeníčku, abych si kdykoliv mohla vybavit i ten nejmenší detail z tohoto úžasného období. 🙂

V následujících týdnech tak budou postupně vycházet články o jednotlivých týdnech těhotenství, jak z pohledu vývoje miminka, tak z pohledu těhulky (nastávající maminky). Doufám, že maminky se v článcích najdou a zavzpomínají, jaké to bylo u nich a těhulky se dozví zajímavé informace nejen o sobě, ale i o vývoji svého miminka.

7. týden těhotenství

Embryo měří 4-8 mm a velikostně v tomto týdnu odpovídá borůvce, přičemž stále váží přibližně 1 gram. Končetiny embrya získávají tvar rukou a nohou. Na rukou lze již rozlišit prsty a lokty, na nohou chodidla. Ocásek je stále patrný a zanikne v dalších týdnech. Oči embrya jsou částečně překryty víčky. Viditelná je špička nosu a žilky pod tenkou kůží. V ústech se tvoří jazyk. V mozku se vyvíjejí obě hemisféry. Červené krvinky se prozatím vyvíjejí v játrech (později budou v kostní dřeni). Miminko má slepé střevo, slinivku břišní a také pupeční šňůru, kterou proudí velmi důležité pupeční cévy a díky které dochází k proudění krve z těla matky do těla plodu. Na ultrazvuku lze již vidět bijící srdíčko (150 tepů za minutu) a velikost plodu lze odhadnout v rozmezí 4-10 mm.

Děloha má dvojnásobnou velikost oproti počátku těhotenství. Zvyšuje se také množství krve v těle (momentálně je to o 10 % více, na konci těhotenství to bude o 40 – 45 % více než má netěhotná dospělá žena). V tomto týdnu je většina maminek poprvé objednána na vyšetření u svého gynekologa, který vám udělá i první ultrazvuk, na kterém pozná, jestli se embryo usadilo správně v děloze a vyloučí tak mimoděložní těhotenství. Překvapilo mi, když mi můj gynekolog sdělil i takovou informaci, z jakého vaječníku „miminko“ šlo. Milé maminky, můžu vám říct, že není nic krásnějšího, než když poprvé vidíte své miminko na ultrazvuku, i když je to i po zvětšení taková malinká fazolka, ale VAŠE! 🙂

POZOR na listeriózu, je to sice vzácné, ale zároveň velmi nebezpečné onemocnění, které se zprvu projevuje jako lehká chřipka. Nákazu přenášejí zvířata svými výkaly, proto pak věnujte zvýšenou pozornost tomu, pokud máte doma kočku či kocoura, u nichž hrozí největší riziko nákazy, jelikož mají své WC přímo u vás doma. Velkou pozornost dejte také při mytí zeleniny a syrového masa před vařením. Nákaza se od matky přenáší na plod a hrozí pak riziko potratu, či předčasného porodu. 🙁

8. týden těhotenství

Miminko v těle maminky stále roste a v tomto týdnu dosahuje dělky 14-20 mm a váží stále 1 gram, velikostně tedy odpovídá zmíněné fazolce, kterou můžete v tomto období vidět na svém prvním ultrazvuku. Počínaje tímto týdnem se z embrya stává plod! Hlava je v porovnání se zbytkem tělíčka výrazně větší a ohnutá dopředu. Začínají se vyvíjet oční víčka, patrný je jazyk, nozdry i špička nosu. Dále začínají vznikat plíce a žaludek. Plod má již vytvořeny základy všech orgánů. Srdeční tep se ustaluje a zvyšuje se vypuzovací kapacita srdíčka.

V místě uhnízdění vajíčka se vytvořil úponový stvol, který zajišťuje dodávání živin plodu. Klíčový je tento týden pro vývoj zrakového, sluchového i statického ústrojí (udržování rovnováhy). Prodlužují se horní i dolní končetiny, veškerý skelet je prozatím chrupavčitý, začínají se tvořit klouby (jasně patrné jsou nyní prsty). Tělo plodu se napřimuje (první pohyby zatím maminka nemůže cítit). Ocásek je téměř neznatelný.

Kromě nevolnosti se mohou u nastavájící maminky objevit poruchy spánku, díky nimž se může cítit více unavená. Dále se mohou objevit i problémy spojené s trávením. Placenta nyní přebírá od vaječníků úlohu produkce hormonu progesteron.

P.S. Pokud jste dosud tuto šťastnou novinu ještě neoznámili rodině a přátelům, není teď s první fotkou z ultrazvuku ten správný čas? 🙂

Těhotenství v týdnech, měsících a trimestrech

To, že je žena v očekávání 9 měsíců a celé těhotenství je rozděleno do 3 trimestrů ví asi každý, je to ale opravdu tak? Ve skutečnosti je žena obvykle těhotná 40 týdnů, může se ale stát, že bude těhulka miminko přenášet a těhotná nakonec bude i o 2 týdny více, což pak celkově vychází o něco více než 9 měsíců.

Těhotenství v trimestrech:

  1. trimestr =  1.  – 13. týden těhotenství
  2. trimestr = 14. – 27. týden těhotenství
  3. trimestr = 28. – 40. týden těhotenství

Aby bylo miminko v pořádku donošené může se narodit v rozmezí 38. – 42. týdne těhotenství, v tomto období doktoři většinou vypočítavájí předpokládaný/é termín/y porodu.

Těhotenství v měsících:

  1. měsíc  =   0+0tt –  4+3tt 
  2. měsíc  =   4+4tt –  8+6tt
  3. měsíc  =   9+0tt – 13+2tt
  4. měsíc  =  13+3tt – 17+5tt
  5. měsíc  =  17+6tt – 22+1tt
  6. měsíc  =  22+2tt – 26+4tt
  7. měsíc  =  26+5tt – 31+0tt
  8. měsíc  =  31+1tt – 35+4tt
  9. měsíc  =  35+5tt – 40+0tt

 

Příští týden se můžete těšit na další díl „Těhotenského týdeníčku“…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *