Výlet do křivoklátských lesů si můžete spestřit návštěvou zámeckého parku v Lánech, kde si za hezkého počasí užijete s rodinou příjemnou procházku. Barokní Zámek Lány je od roku 1921 oficiálním sídlem prezidentů ČR, avšak ten je veřejnosti nepřístupný. Navíc pokud je pan prezident na zámku přítomen, po celém parku hlídá hradní stráž a blíže k zámku vás nepustí, což se nám poštěstilo.

Otevírací doba v roce 2018 (30. březen – 1. listopad):

středa, čtvrtek                 14:00 – 18:00
víkend, svátky                 10:00 – 18:00
* otevřeno i ve výroční dny T. G. Masaryka (7. březen a 14. září) jako o víkendu

IMG_1049

IMG_1016

Prohlédnout si mimo rozsáhlé zámecké zahrady můžete kostel Nejsvětějšího Jména Ježíše, palmový skleník z roku 1879 nebo kašnu s bronzovými lvími hlavami vedle rybníka. Každá lví hlava představuje tehdější původní země Českolovenska (Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus).

Uprostřed rybníka je větší fontána, ve vodě se prohání hromada kaprů a rostou zde krásné lekníny a „doutníky“. Pokud budete mít chuť, vezměte si s sebou košík a můžete si v odlehlejší části zahrady nasbírat pravé bílé hřiby (alespoň to píšou na Googlu). 🙂

IMG_1035

IMG_0038

Vstupné:

děti do 6 let zdarma
dospělí   15,-

Celý areál je bezbariérový, takže ani s těžkým hlubokým kočárkem nebudete mít problém. Po celém areálu je dostatek laviček i odpadkových košů. U pokladny je možné zakoupit malou svačinku typu Tatranka nebo místní pivo (což pánové/tatínci jistě ocení), případně před návštěvou vyzkoušejte místní potraviny, které jsou pár kroků od hlavní brány. Vstupné 15,- je opravdu symbolické a navíc jako vstupenku dostanete pohled, který si můžete založit do cestovatelského deníku nebo jej hned někomu poslat. Nedaleko vstupní brány je parkoviště, které je sice nehlídané, ale zase zdarma. Z centra Prahy jste tu za 40 minut po karlovarské dálnici (D6).

IMG_8035

IMG_1018

Procházkou kolem parkoviště pak můžete s většími dětmi navštívit Muzeum T. G. Masaryka, který jako první prezident začal Lánský zámek obývat, případně s menšími dětmi zajděte k chovné ohradě antilop losích a lam guanaco. Přímo v areálu zámecké zahrady najdete přírodní naučnou stezku (dlouhou 4 km) s oborou se zvířaty (jeleni, daňci, mufloni, divoká prasata), kterou už jsme navštívit nestihli.

IMG_1090

Za to jsme si stihli dát oběd v Hospůdce Narpa, kde byly opravdu velké porce, příjemná obsluha, letní zahrádka a i o víkendu měli polední menu. Dětský koutek tu nenajdete, ale vynahradí to nedaleká fontána, kde se děti v letních měsících příjemně osvěžení (a nejen děti). 🙂

IMG_1045

IMG_1036

Hospodská strava – smažený plněný hermelín s bramborem a domácí tatarkou

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *